Гетьман України Петро Конашевич-Сагайдачний
Петро Конашевич-Сагайдачний зробив великий внесок в історію України та зокрема Запорізького краю. Він був почесним отаманом Війська Запорізького та організатором неабиякої кількості походів проти іноземних загарбників.
Петро Кононович Конашевич-Сагайдачний був народжений близько 1570 року (точний рік його народження – невідомий) в селі Кульчиці Руського воєводства (зараз це село на Львівщині) в сім’ї дрібних шляхтичів, які сповідували православну віру.
Освіту Петро здобував ще з дитинства. Спочатку він протягом трьох років навчався в початковій школі Самбора. Відразу після цього Сагайдачний перевівся до Острозької школи, що знаходилася на Волині. Саме в період навчання в Острозькій школі з 1592 по 1598 роки у Петра формуються православні релігійні погляди. Тут він пише свій перший твір «Пояснення про унію», чим захищає православну віру. Після Острозької школи Петро деякий час був мешканцем Львова, згодом – Києва. Там він працював вчителем на дому та помічником судді.
1598 рік став значимим для Петра, адже тоді він приєднався до Війська Запорізького. Відразу ж Петро Конашевич став сприйматися козаками як авторитетна особа через свій розум та відвагу. Саме тут Петро отримав своє друге прізвище – Сагайдачний (тобто озброєний сагайдаком). Сагайдачний став відмінним натренованим лучником.
Йому було під силу зробити сильну величезну армію із запорізьких козаків, які змогли протистояти турецькій армії з переважаючою чисельністю бійців. Військо Запорізьке захищало східні кордони Польщі та Москву від нападів турків, і це дало можливість Петру на рівних вести переговори з польським королем.
Військова слава Петра Сагайдачного прийшла до нього після московського походу 1617-1618 років та турецького в 1621 році. В ході московського походу козаки допомагали королю Владиславу. Вони змогли розбити московські ополчення Волконського та Пожарського.
В 1620 році Сагайдачний зумів переконати єрусалимського патріарха Феофана відновити православну ієрархію.
У 1620 році розпочалася війна Польщі та Туреччини. Сагайдачний прославився в цій війні завдяки знаменитій Хотинській битві.
20 квітня 1622 року Петро Сагайдачний помер від ран, отриманих від Хотином. Похований він був на Братській могилі Києва.
Все своє майно гетьман заповів Київському братству та Львівській братській школі на благодійні, релігійні та просвітницькі цілі.
Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного пам’ятають як патріота та великого захисника свого народу!